Vítá Vás Dětský domov Kašperské Hory!

Jak pomoci?

Zážitky chanovické rodinky


Výlet na hrad Radyni a zámek Kozel

V sobotu 17. 6. 2023 bylo trochu jiné ráno než obvykle – místo pravidelného generálního úklidu pokojů a domu jsme se začali chystat na výlet. Našim cílem byla dominanta Plzeňského kraje – hrad Radyně. Vyrazili jsme hned po snídani, protože v 10h jsme měli u hradu sraz s našimi dobrými známými – manželi Falbrovými a jejich přáteli.

Všichni jsme dorazili včas a po krátkém přivítání jsme si vyslechli pověst o hrozném Radoušovi. Pak jsme si prohlédli připravené plánky hradu Radyně a Kašperku. Hrady jsou si opravdu velmi podobné. Jen Radyni spadla jedna věž a přišla o střechy. Teď už víme, že je nechal postavit stejný panovník.

Konečně jsme mohli jít na prohlídku hradu. Nejhezčí byl výšlap na věž, v které jsou vystaveny loutky duchů, Radouše a jeho ženy. Mění se u nich osvětlení a hraje středověká hudba. Z věže hradu byl krásný výhled po celém okolí i na Plzeň.

Zdatnější z nás se pak vydali na nedalekou skálu, ze které je udělaná vyhlídka s pěkným pohledem na hrad. A pak rychle na oběd. Moc jsme si pochutnali, nikdo nic nevylil ani nerozbil!

Po krátkém odpočinku jsme vyrazili na protilehlý zámek Kozel, prošli se zámeckou zahradou a parkem, prohlédli si domeček pro malé šlechtice a vystavené keramické sochy zvířat a lidí. Náš výlet jsme zakončili v cukrárně – každý si mohl vybrat, jakou zmrzlinu chce. Při společném posezení jsme zhodnotili společně prožitý den. Děti poděkovaly a předaly obrázky a dárky, které si připravily. Cesta do Chanovic rychle utekla, a tak jsme stihli i ten generální úklid!

Kluci a holky z RS Chanovice

Krásná neděle na řece Otavě

V neděli byl budíček dříve než jindy a hned po snídani jsme vyrazili autem směr Sušice. Kamarádka Bára, teta Jitka, Honza a Standa našli tu odvahu sjet s námi řeku Otavu ze Sušice do Horažďovic. Rafty jsou prý nuda, tak Bára zamluvila kánoe. Někteří z nás měli v očích strach, ale Honza, zkušený vodák nás uklidňoval. Rozdělil posádky, každý dostal vestu, pádlo a mohli jsme vyrazit. Pomalu, ale jistě, jsme se zdokonalovali. Několikrát se posádky lodí měnily, ale když jsme vše vychytali, plulo se nádherně. Přálo nám počasí, došlo také na koupání. Troufli jsme si i na jez. V kempech na březích Otavy jsme se občerstvovali a do Horažďovic jsme dorazili všichni zdraví a spokojení. Po odevzdání lodí jsme spěchali na vlakové nádraží a jeli zpět do Sušice. Bára a Vašek tam mají dům. Vašek s námi sice nesjížděl řeku, ale připravil nám výbornou večeři. Sladkou tečkou byla zmrzlina a všichni jsme dostali medaili za statečnost. Byl to nádherný den. Domů jsme se vrátili před večerem, unavení, opálení a o řece se nám v noci zdálo. Velké díky patří Báře, Vaškovi a Honzovi, kteří vše zorganizovali a financovali. Vážíme si tak fajn kamarádů.

Matyáš, Michal, Marek, Adam, Nella, Róza a Natálka.