Vítá Vás Dětský domov Kašperské Hory!

Jak pomoci?

Rodinky Kašperské Hory


2. rodinná skupina

V naší rodince žije celkem osm dětí (šest chlapců a dvě malé slečny). Přes den se střídavě o nás starají tety Erika a Jana. V noci zahánějí špatné sny tety Šárka a Jarka. Občas se u nás střídají i ostatní tety a strejdové.

Nejstaršímu chlapci v naší domácnosti je sedmnáct let. Je to spíše samotář, který si vystačí sám se sebou. Navštěvuje 1. ročník SOŠ a SOU Sušice obor pomocný zedník. Další chlapec navštěvuje osmou třídu. Je mu patnáct let. Rád vaří a pomáhá v kuchyni, ale nejraději cokoliv opravuje. Chtěl by se v budoucnu vyučit elektrikářem nebo kuchařem. Dále tu máme dvanáctiletého chlapce, který navštěvuje šestou třídu. Je to takový manekýn, kterému dost záleží na vzhledu. Dokáže stát hodiny u zrcadla. Další stejně starý chlapec navštěvuje také šestou třídu. Je to velký pomocník, rád pomáhá s čímkoli. Naši rodinku doplňuje i sedmiletý chlapec, který nastoupil do první třídy. Je to smíšek, který nám dělá radost. Občas má i svou hlavu, ale jinak je hodný. Poslednímu chlapci je šest let a chodí ještě do školky.

V rodince s námi žijí i dvě malé slečny. První dívce je deset let. Je milá, hodná a ráda pomáhá při vaření i úklidu. Druhé dívce je osm let. Ráda pomáhá a miluje veškerá zvířátka.

Kromě různých dobrovolníků, organizací, nadací, fondů nebo spolků (např. Clifford Chance, Dejme dětem šanci, Spolu dětem, ...) se nám o program v našem volném čase starají hlavně tety, které pro nás pořád vymýšlejí něco nového co dělat, kam jet na výlet apod. V zimě rádi bobujeme nebo sáňkujeme. V létě se pak koupeme v bazénku na našem dvoře, který máme zároveň upravený jako dětské hřiště (houpačky, pískoviště, basketbalový koš, trampolína) a kde si občas také hrajeme. Rádi jezdíme na kole a chodíme krmit ovečky. Máme také rádi přírodu a hodně tedy chodíme na procházky do okolí. Většinou navštěvujeme místa, kde máme svou vlastní vytvořenou hru „ Poklad v ptačí budce“, kterou pravidelně kontrolujeme a doplňujeme. O prázdninách, hlavně letních, jezdíme na tábory a někteří z nás si už užili i koupání v moři.

Když je špatné počasí, dělá si každý svoje podle toho, co ho baví. Jako všechny děti rádi koukáme na televizi a nejraději na pohádky ;-). Rádi také hrajeme hry na počítači, chatujeme s kamarády nebo „pracujeme“ s internetem, kde si každý z nás může najít, co ho zajímá. Všichni se také společně s tetami staráme o náš byt. Uklízíme, pereme, žehlíme, opravujeme (co sami zvládneme), prostě hospodaříme, pomáháme i s vařením a pečením. Máme také pěkně zařízené a upravené pokoje, novou výzdobu a náš byt je moc útulný.

I když nemůžeme být doma ve svých rodinách, je tady o nás dobře postaráno a líbí se nám tu. Tety se o nás starají, jak nejlépe dovedou, a i když je občas zlobíme, máme je rádi (a dobře víme, že oni nás také).

3. rodinná skupina „U Tamči a Zlatky“

V naší rodince je 5 kluků a 3 dívky. Nejmladšímu je 8 let a nejstarší dívka je už plnoletá. Už nejsme nejmenší a tak se umíme pořádně hýbat a je nás všude plno. Máme rádi pohybové aktivity, výlety, soutěže (hlavně ty o ceny) a tanec.

Řídíme se heslem: „Kdo si hraje, nezlobí “ a proto často chodíme ven do krásné horské přírody, jezdíme na kolech, lyžujeme, plaveme v bazénu, jezdíme na kolečkových bruslích a skateboardech. Pomáháme s přípravou narozeninových oslav, protože rádi dělame radost ostatním. Připravujeme besídky, trénujeme zpěv s kytarou a máme moc rádi zvířátka. Nejraději bychom měli doma všechny.

V deštivých dnech a v zimě si umíme užít klid a pohodu. Zachumláme se pod deku, uděláme si čaj a společně s tetou koukneme na pěknou pohádku nebo tvoříme různé výrobky.

Je nám spolu hezky, protože se ke sobě navzájem chováme slušně, dodržujeme naše společná pravidla a máme se rádi.

5. rodinná skupina

Naše skupina je v letošním roce v plné sestavě, tedy v počtu 8. O dobrodružství všeho druhu je tedy zcela postaráno. Nově máme na skupině dalšího školou povinného. Jsme tedy tři ve školce a pět nás je již ve škole. Když máme veškeré školní povinnosti hotové neváháme to rozjet se vší parádou. 

Nejsme žádní peciválové. Máme potřebu pořád někde lítat, dovádět, dávat o sobě vědět křikem. Takže když se do toho dáme všichni, je to pořádná výzva pro naše vychovatele, strejdu Damiána a tetu Janu, kteří se o nás starají, jak mohou. 

Když zrovna nejsme ve škole, moc rádi chodíme na procházky, jezdíme na kole nebo si hrajeme s míčem. Hodně nás taky baví hrát si s vodou, buď v bazénu nebo na zahradě, kde zaléváme nejen kytičky, ale taky trochu sebe. Prostě máme moc rádi, když je živo, když máme co pozorovat (třeba i v přírodě) a dokážeme se zcela zaujmout. Díky tomu vnímáme každý den jako velké dobrodružství. 

6. rodinná skupina "U Lindy a Ály"

Naši rodinku tvoří čtyři děvčata a čtyřii chlapci. Nejmladší je 8 let a nejstarší 17 let. Tři nejstarší děti navštěvují učiliště a nejen tímto se připravují na svou budoucnost.

Strejda Ála a teta Linda se o nás starají ve dne a večer usínáme s tetou Simonou a tetou Pavlínou.

Během roku se učíme a vzděláváme, ale také vyplňujeme volný čas sportem a jinými aktivitami. Rádi hrajeme fotbal, florbal, jezdíme na kole a na koloběžkách, tančíme a kroužíme obručí. V zimě bobujeme a stavíme sněhuláky a sněhurky. V létě zase jezdíme na výlety a na tábory, kde se také pěkně vyřádíme. Od sportu si odpočineme zpěvem nebo kreativní zábavou jako je kreslení, tématická výzdoba našeho bytu anebo malování na obličej, které praktikujeme v období dušiček, masopustu či čarodejnic.

Po létě se zase vracíme do svých pokojíčků a opět máme povinnosti. Učíme se, vaříme, uklízíme, pereme a také trochu zlobíme.

Na co těšíme nejvíc? Přece na Vánoce, které se už blíží a my se těšíme hlavně na dárečky. Snad pod stromečkem najdeme to, co si přejeme. Děkujeme všem co na nás myslí, pomáhají a podporují nás. DÍKY!