Vítá Vás Dětský domov Kašperské Hory!

Jak pomoci?

Rodinka v Chanovicích


V rodince Chanovice je nás sedm, čtyři kluci a tři děvčata. Nejmladšímu z nás je šest let, nejstaršímu chlapci šestnáct. Děti navštěvují základní školu v Chanovicích a střední školu v Horažďovicích, obor opravář zemědělských strojů.

Snažíme se stále žít aktivně a volný čas vyplňovat sportem, tvorbou a různými aktivitami. Hrajeme fotbal, basketbal, jezdíme na kolech, tančíme, zpíváme, recitujeme. Kluci občas zkouší své dovednosti na skateboardu, děvčata na kolečkových bruslích. U domu máme zahradu s posezením, pískovištěm, trampolínou a kolotočem, kde si nejmladší děti rády hrají. Pro větší kluky přibyl i nový koš na basketbal.

Zahrada je ale také spousta práce – pomáháme hrabat listí, udržovat živý plot kolem našeho pozemku. Během roku sklízíme vlastní třešně, rybíz, angrešt, švestky a teď na podzim i jablka.

Se školou jezdíme pravidelně na divadelní představení. Spolu s tetami se staráme o to, aby náš život v domově byl co nejveselejší. Slavíme společně narozeniny, svátky, Vánoce, Velikonoce.

V okolí naší rodinné skupiny se nachází mnoho krásných rybníků, lesů, rozhledna a skanzen. Když nám přeje počasí, chodíme na procházky, sbíráme houby, lesní plody, v létě se v rybnících koupeme a v zimě na nich bruslíme. Navštívili jsme akvapark v Horažďovicích. Rádi chodíme na dětské hřiště a na venkovní posilovnu u sportovního areálu naší obce.

Pomáháme tetám s vařením a nakupováním, praním a žehlením, uklízíme si pokojíčky, staráme se o zahradu. Umíme třídit odpad. Máme v domě nádoby na papír a plast. Vždy vše odvážíme s tetami do místního sběrného dvora.

Kalendářní rok tradičně začínáme zapojením do Tříkrálové sbírky. Tři z nás společně s tetou obchází celou vesnici s pokladničkou od charity. U každých dveří se zastavíme, popřejeme hezký nový rok a dáme drobný dárek. Jsme rádi, že můžeme alespoň trochu pomoci potřebným. A většina lidí z obce na nás čeká, někdy i s občerstvením nebo sladkostí.

Dva z nás se zúčastnili lednového pochodu, který pořádá obec Chanovice. A příští rok půjdeme určitě znova. Chodit i běhat nás baví. S našimi přáteli z Blatné jsme ušli i kratší trasu v rámci Horažďovické padesátky. Zapojili jsme se do běžeckých závodů v Blatné. Jeden z nás vyrazil na cyklistické závody do Plzně.

Spolupracujeme s hostitelskými rodinami, které nás navštěvují, pořádají pro nás výlety a různá překvapení.

Jeden z jarních víkendů jsme společně strávili v Lipně. Samostatnou chatu nám poskytla paní Pavlovská. Navštívili jsme motýlí dům, Království lesa a poznávali okolí této vodní nádrže.

O prázdninách byly děti na letních táborech. Navázaly zde nová přátelství a vrátily se se spoustou zážitků.

Pan Falber a přátelé z Prahy nás pozvali na výlet. Navštívili jsme hrad Radyni, zámek Kozel a výlet jsme ukončili v cukrárně na zmrzlinovém poháru.

Zapojili jsme se do Prázdninové štafety. Našim cílem byla ZOO ve Ždírci. Počasí nám příliš nepřálo – pršelo, ale výlet jsme si moc užili. A další cíl byla naše obec. Bylo zajímavé projít si ji jako turisté a všímat si věcí, které vídáme často, ale vlastně si jich moc nevšímáme.

Manželé Zdychyncovi nás opět pozvali na řeku Otavu. Jeli jsme ze Sušice do Horažďovic. Také pro nás připravili krásné překvapení, výlet do Prahy, kde jsme prožili den v ČT. Mohli jsme si vyzkoušet práci kameramana, být u natáčení Kouzelné školky a mnoho dalšího.

Od září se nejmladší děti účastní plaveckého kurzu, organizovaného místní základní školou.

Děkujeme všem našim přátelům a příznivcům, kteří nám fandí a podporují nás.