Vítá Vás Dětský domov Kašperské Hory!

Jak pomoci?

Rodinka v Chanovicích


Po odchodu nejstaršího chlapce, který se v červnu 2022 vyučil a po získání výučního listu se rozhodl žít samostatně a čtrnáctiletého chlapce, který odešel za sourozenci do DD v jižních Čechách je nás v naší rodince v Chanovicích šest, tři kluci a tři děvčata. Nejmenšímu je sedm let, nejstarší chlapec oslavil v srpnu šestnácté narozeniny.

Děti navštěvují základní školu v Chanovicích a dva nejstarší chlapci nastoupili do SŠ Horažďovice, obory kuchař – číšník a opravář zemědělských strojů.

Snažíme se stále žít aktivně a volný čas vyplňovat sportem, tvorbou a různými aktivitami. Hrajeme fotbal, basketbal, jezdíme na kolech, tančíme, zpíváme, recitujeme. Kluci občas zkouší své dovednosti na skateboardu, děvčata na kolečkových bruslích. U domu máme zahradu s posezením, pískovištěm, trampolínou, kolotočem a houpačkami, kde si nejmladší děti rády hrají.

Zahrada je ale také spousta práce – pomáháme hrabat listí, udržovat živý plot kolem našeho pozemku. V létě jsme pěstovali ředkvičky, špenát a hrášek. Máme také květinový záhon. Během roku sklízíme vlastní třešně, rybíz, angrešt, švestky a teď na podzim i jablka.

Se školou jezdíme pravidelně na divadelní představení. Spolu s tetami se staráme o to, aby náš život v domově byl co nejveselejší. Slavíme společně narozeniny, svátky, Vánoce, Velikonoce.

V okolí naší rodinné skupiny se nachází mnoho krásných rybníků, lesů, rozhledna a skanzen. Když nám přeje počasí, chodíme na procházky, sbíráme houby, lesní plody, v létě se v rybnících koupeme a v zimě na nich bruslíme. Navštívili jsme akvapark v Horažďovicích.

Pomáháme tetám s vařením a nakupováním, praním a žehlením, uklízíme si pokojíčky, staráme se o zahradu. Umíme třídit odpad. Máme v domě nádoby na papír a plast. Vždy vše odvážíme s tetami do místního sběrného dvora.

Kalendářní rok tradičně začínáme zapojením do Tříkrálové sbírky. Tři z nás společně s tetou obchází celou vesnici s pokladničkou od charity. U každých dveří se zastavíme, popřejeme hezký nový rok a dáme drobný dárek. Jsme rádi, že můžeme alespoň trochu pomoci potřebným. A většina lidí z obce na nás čeká, někdy i s občerstvením nebo sladkostí.

Spolupracujeme s hostitelskými rodinami, které nás navštěvují, pořádají pro nás výlety a různá překvapení.

O prázdninách bylo šest dětí na letních táborech. Pan Falber a přátelé z Prahy nás pozvali na výlet. Navštívili jsme hrad Kašperk a Slavnosti kaše v Horažďovicích. Manželé Zdychyncovi nám přichystali velké překvapení, na kánoích s námi sjeli řeku Otavu ze Sušice do Horažďovic. Paní Jiřina Andrews navštívila s jednou dívkou kurz šití, učí nás hrát tenis a procvičuje si s námi angličtinu.

Od září se nejmladší děti účastní plaveckého kurzu, organizovaného místní

základní školou. Při ZŠ navštěvují kroužek Veselá věda dvě děvčata, na taneční kroužek jezdí tři a moc se těší na veřejná vystoupení, která s kroužkem s velkým úspěchem absolvovala i v loňském roce. Nejmladší chlapec se přihlásil na kroužek Angličtina hrou a jedna dívka na přírodovědný kroužek.

Děkujeme všem našim přátelům a příznivcům, kteří nám fandí a podporují nás.