Strict Standards: Redefining already defined constructor for class AComments in /home/www/ddkasperky.cz/subdomains/www/modules/AComments/AComments.module.php on line 57
Kašperky | Dětský domov Kašperské Hory

Navigation
Ubytovna v DD Kašperské Hory

Je zde 6 pokojů s příslušenstvím, mohou se zde ubytovat dětské kolektivy a rodiny s dětmi, je v provozu celý rok.
Objednávky na tel. 721 933 256, email: uhlikova.ddkh@seznam.cz, (Hana Uhlíková).

fotky >>

Kašperky

Pracoviště v Kašperských Horách sídlí v budově bývalé německé školy postavené na konci 19. století, která prošla několika přestavbami. V této budově jsou 4 velké, navzájem oddělené byty, každý z nich slouží jedné rodinné skupině o 8 dětech různého věku i pohlaví. Děti navštěvují v Kašperských Horách mateřskou, základní nebo zvláštní školu, ve výjimečných případech jsou po skončení povinné školní docházky přes týden ubytovány mimo DD na internátech, aby se mohly připravovat na povolání dle svých předpokladů a zájmů.

RODINNÁ SKUPINA 1 ("dvojka")

     

V naší rodince je nás po prázdninách celkem 7. Ve společném bytě nás nyní žije 6 a 1 dívka – již plnoletá – si zkouší žít „nanečisto“ ve cvičném bytě v našem sousedství. Přes den se střídavě o nás starají tety Romča a Erika a strejda Petr, v noci zahání špatné sny tety Šárka, Renča nebo Lenka.
Nejstarší z dívek bylo o letních prázdninách už 19 let. Je ve 3. ročníku SOU, obor stravovací a ubytovací služby a dojíždí do Vimperka. Ve škole jí to baví. Ráda kouká na televizi, ráda se parádí a kouká po klukách :-). Tety a strejda říkají, že z ní mají hlavu jako meloun, protože ráda a pořád povídá, a povídá, a povídá ... ale je to srdečná holka. Má moc ráda zvířata.
Další slečně v naší domácnosti bylo v září 15 let. Je s námi ale jen přes týden, na víkendy jezdí domů, protože to má blízko.
A teď zase kluci. Starší z nich, u nás je již od 8mi let, oslavil – jak jinak než o letních prázdninách – 15. narozeniny. Už je zase o něco (trošičku!) moudřejší, ale stále je to takový náš „malý velký raubíř“. Už si sice tolik nehraje, ale o to víc se pořád na něco ptá. Na kluka je docela dost upovídaný (a někdy trochu hlučnější) a „bývá ho plný barák“, jak říkají tety a strejda :-). Prý se v životě neztratí :-). Doma zastane spoustu práce a je šikovný i v kuchyni! Ve škole má známky pěkné (když chce), ale někdy trošičku zlobí. Prostě kluk, no.
Pak tu máme dalšího kluka, chodí do 1. třídy. Je tu s dalšími sourozenci skoro rok, tak už se u nás zabydlel. Rád se do všeho hrne a pořád by s něčím pomáhal. „Kéž by mu to vydrželo“, říká strejda :-).
Když už jsme přešli k těm klukům, další náš „junior“ je teprve 2letý pišišvor :-). Zatím se rozhlíží a zkoumá nás, ale je vidět, že ze života má radost a z očí mu koukají šibalská světýlka. Ještě trošičku zápasíme s plenkou, něco zdokonalujeme a něco se teprve učíme, ale určitě to společnými silami všechno časem zvládneme ;-)!
A na závěr jako poslední naši rodinku doplňují dvě drobounké, roztomilé, 3 a 5leté sestřičky. Chodí spolu do školky, líbí se jim tam a u nás doma se také rychle zabydlely. I když jsou občas trochu hašteřivé, bydlí spolu na jednom pokoji a zdá se, že jsou tu spokojené :-).
Kromě různých dobrovolníků, organizací, nadací, fondů nebo spolků (např. Clifford Chance, DD v pohybu, Dejme dětem šanci, Spolu dětem, ...) se nám o program v našem volném čase starají hlavně tety se strejdou, kteří pro nás pořád vymýšlejí něco nového co dělat, kam jet na výlet apod. V zimě rádi lyžujeme, bobujeme nebo sáňkujeme, starší kluci jezdí na snowboardu. Máme tady na Kašperkách sjezdovku s vlekem a pro malé se každý rok pořádá lyžařská škola. Můžeme jezdit do krytého bazénu v 16 km vzdálené Sušici a podle možností se toho přes zimu snažíme využívat. V létě se pak koupeme v bazénku na našem dvoře, který máme zároveň upravený jako dětské hřiště (houpačky, pískoviště, basketbalový koš, …) a kde si občas také hrajeme. Můžeme teď jezdit do Sušice i na koupaliště, které tam opravili a nově otevřeli. Máme rádi přírodu a tak hodně chodíme na procházky do okolí, ale jezdíme i na různé výlety a akce po celém Česku. O prázdninách, hlavně letních, jezdíme na tábory a někteří z nás si už užili i koupání v moři.
Když je špatné počasí, dělá si každý svoje podle toho, co ho baví. Jako všechny děti rádi koukáme na televizi a nejraději na pohádky ;-). Naši velcí drsní kluci samozřejmě radši na „akčňáky“. Rádi také hrajeme hry na počítači, chatujeme s kamarády nebo „pracujeme“ s internetem, kde si každý z nás může najít, co ho zajímá. Původně jsme počítač dostali od dobrovolníků z Clifford Chance, kteří za námi jezdívají na víkendy a mají pro nás vždy připravený nějaký program. Například jsme stavěli a pak pouštěli draky, pořádali jsme „pyžamovou párty“ s promítáním, popcornem a pizzou, byli jsme jezdit na koních, jeli jsme v létě na lanovou dráhu, v zimě do bazénu do Sušice, prožili společně řadu odpolední např. na pouti, se soutěžemi, opékáním špekáčků (ty máme rádi), když bylo třeba, zaplatili nám vstupné a vždy nám kupují (a to máme také rádi :-)) sladkosti a různé dobroty (a hlavně tu pizzu :-)!). Časem ale dosloužil a teď máme počítač od České spořitelny. Sice je také starší (strejda mu říká dinosaurus :-)), ale zatím se drží a našim potřebám vcelku stačí.
Všichni se také společně s tetami a strejdou staráme o náš byt. Uklízíme, pereme, žehlíme, opravujeme (co sami zvládneme), prostě hospodaříme. Protože rádi jíme - nejraději máme „smažák, hranolky a tatarku“ nebo tu pizzu :-)! - pomáháme i s vařením. Samozřejmě podle toho, na co stačíme! Máme novou kuchyňskou linku (děkujeme p. Šafářovi – Kuchyňské studio v Sušici), kde se nám to teď vaří jedna báseň! Máme také pěkně zařízené a upravené pokoje, novou výzdobu a náš byt je moc útulný.
I když nemůžeme být doma ve svých rodinách, je tady o nás dobře postaráno a líbí se nám tu. Tety a strejda se o nás starají, jak nejlépe dovedou, a i když je občas zlobíme (jsme přece děti a je to tedy náš hlavní úkol ;-)), máme je rádi (a dobře víme, že oni nás také :-)). Rádi bychom také poděkovali i všem ostatním lidičkám, kteří pro nás něco dělají a snaží se nám podle svých možností pomáhat. Mockrát děkujeme!, „druháci“ :-)

 

RODINNÁ SKUPINA 2 ("trojka")

V naší "trojce" je v současné době devět dětí. K nejstarší Nikole a pěti sourozencům přibyli k nám další tři sourozenci.
Nejmladšímu z nich je osm let,  chodí do 1.třídy.Rád tancuje čardáš,pomáhá při úklidu v kuchyni.Je to milý kluk,který se rád pomazlí.
Nejstarší z nově příchozích sourozenců chodí do 6.třídy, je mu 12 let a je to skvělý čardášový tanečník.
Prostřední ze sourozenců je veselá, milá 11- ti letá dívka. Stejně jako její bratři ráda tancuje a ráda se parádí Umí hezky uklízet,pomáhá svým sourozencům. 
Nejmladší naší "obyvatelce" jsou tři roky. Od září chodí do školky. Je moc šikovná - pěkně mluví,sama se obléká,ráda pomáhá při úklidu.
Jejímu bráškovi je 11 let, chodí do páté třídy. Baví ho zpěv a tanec - má rád hip - hop,country,umí i lidové tance - polku,valčík,čardáš. Je to bystrý, obratný kluk, ale velký"nepořádník". Rád se pomazlí. Moc rád soutěží.
Jeho starší sestře je 14 let. Baví jí tanec, ráda plave, lyžuje, jezdí na kole, kolečkových bruslích,má ráda společenské hry - hlavně karty. Je milá,ráda pomáhá ostatním dětem, umí moc hezky uklízet.
Další sestře v pořadí bude v únoru 16 let. Navštěvuje 9. třídu. Je citlivá, uzavřená, nejraději je se svými sourozenci. Vyhovuje jí menší skupina lidí, které dobře zná a ví, že se na ně může spolehnout. Ráda sportuje (plavání, lyžování, floorball, kolo, kolečkové brusle), zpívá a tancuje (country, lidové tance i hip - hop).
Nejstarší sestře je 17 let. Je to milá, přátelská, spolehlivá mladá slečna. Má pěkný vztah k ostatním sourozencům. Umí se postarat o nejmladší sestřičku. Je slušná,spolehlivá a šikovná. Ráda poslouchá hudbu, zpívá a tancuje -  navštěvuje kroužek country tanců.
Nikola bydlí ve cvičném bytě, kde si sama pere, vaří, zkrátka se připravuje na odchod  z našeho domova.
  Obě nejstarší dívky začaly studovat v 1. ročníku SOU, obor stravovací a ubytovací služby. Zatím si vedou velmi dobře, v učilišti se jim líbí.
Naše děti rády sportují, tančí, jezdí na výlety, soutěže, poznávají krásy nejbližšího okolí našeho městečka. Děkujeme všem přátelům, kteří nám pomáhají tyto aktivity uskutečnit.

RODINNÁ SKUPINA 3 ("pětka")

Ve školním roce 2016/2017 máme v rodinné skupině 8 dětí. Čtyři bratry 5, 7, 8 a 10 let), dívky 17 let a15 let, patnáctiletého chlapce a  nového šestnáctiletého chlapce.
         MŠ navštěvuje nejmladší pětiletý chlapeček, čtyři děti chodí do ZŠ, dvě dívky jsou učnice 1. ročníku (DKŠ Praha a SŠ Vimperk) a nový chlapec pomáhá s příležitostnými pracemi a s úklidem, rádi bychom pro něj našli zaměstnání.
Všechny děti potřebují individuální péči a některé i zvýšený dohled.   Společné různorodé činnosti sportovní, kulturní a společenské stmelují děti, utvářejí pozitivní citové vazby jednotlivých dětí v rodinné skupině a jsou nezastupitelným prvkem ve výchovném působení na děti.
          Využíváme nabídky mnoha organizací a dobrovolníků s pomocí dětem, např.:  "Dejme dětem šanci ", „Spolu dětem“, vojenský útvar Strakonice, paní Daniela Vítová, Skiklub Sušice, dobrovolníci z Prahy a mnoho dalších.
Úzce spolupracujme s pedagogy z MŠ a ZŠ Kašperské Hory, DKŠ v Praze 8 a SOU ve Vimperku, se sociálními pracovnicemi a dle individuálních potřeb dětí s odbornými lékaři.
Snažíme se o harmonický rozvoj osobností dětí komplexem činností: co možná nejkvalitnější přípravou na vyučování s individuální péčí dle potřeb jednotlivých dětí, učíme je samoobslužné činnosti, vedeme k osobní hygieně, úklidu a přípravě jídel, naučili jsme dívku dbát na dodržování bezlepkové diety.
        Připravujeme všemi těmito činnostmi děti na reálný život. Chceme, aby uměly a zvládaly všechny běžné činnosti od vaření, pečení, úklid až po zaplacení složenky na poště a péči o dítě (věnujeme se malým dětem společně).
         Podporujeme děti v zájmových aktivitách a rozvíjíme jejich talent, nadání a dovednosti nejen jejich účastí v zájmových kroužcích, ale i každodenními různorodými činnostmi rodinné skupiny.
       Děti baví jízda na kole, lyžování sjezdové i běžecké, výlety do přírody (po Šumavě), pěší, služebním autem i kombinované, účast na různých slavnostech města Kašperské Hory („Den hudby“, akce "Setkání odpůrců těžby zlata", "Šumavské Kašperské Hory", novoroční pochod na hrad Kašperk, hvězdicový pochod na Sedlo na Silvestra a na 1. Máje, velikonoční Kašperské Hory,“Nebíčko a peklíčko v DD“ s mikulášskou nadílkou, vánoční trhy, vánoční besídka DD, Den dětí, Čarodějnice (SDH), oslavy výročí osvobození, "Den tet a strejdů", "Branný den" s vojáky ze Strakonic a mnoho dalších akcí, účast na výstavách v muzeu, na radnici (kašperskohorský betlém), návštěvy knihovny, účast na  akcích NP a CHKO Šumava (pochod "Po stopách zlatokopů", tvořivé dílny apod.), připravujeme krátká vystoupení na besídky a výročí vzniku DD.
V rodinné skupině hrajeme různé společenské hry, zejména za špatného počasí nebo při nemoci dětí, např.: turnaj v "Dámě", "Člověče, nezlob se!", karty "Pexeso", "Prší", kreslení, malování, vybarvování omalovánek, výroba různých dárečků (náramky přátelství, výroba papírových andělů, vytváření vánočních a velikonočních přáníček), četba pohádek, říkadla, zpěv, hry s hračkami, sledování animovaných pohádek.

 

RODINNÁ SKUPINA 4 ("U Vilmy a  Ály")

V naší rodince nedošlo k žádným  velkým změnám .
Máme zde 4 děvčata a 4 chlapce.
Jeden  plnoletý klient právě zvažuje ukončení studia a odchod z DD.
První část prázdnin děti trávily na táborech a v původních rodinách
Na konci prázdnin jsme  byli na společném výjezdu v Radosticích u Českých Budějovic,
kde jsme  si  sami zajišťovali stravu.
Projeli jsme okolí a našlapali pár kilometrů po výletech.
Podívali jsme se k památníku Jana Žižky, prohlédli jsme si v Borovanech
klášter a jeho velký park. Byli jsme v Kaplici, kde jsme navštívili
Krampus výstavu. Podívali jsme se na medvěda a na zámek v Českém Krumlově.
Viděli jsme přehradu v Římově. Děti byly nadšené krásnou ZOO ve Dvorci.
Nádherná akce, které jsme se účastnili, byl festival v Českých Budějovicích
Lidé městu, město lidem.
A na závěr se děti pustily do dobývání Slamburku v Borovanech.
Přestože nám pár výletů propršelo, moc se nám všechny výlety líbily.
Momentálně se začínáme učit a připravujeme se  pomalu na Vánoce.